Petr Dlabal

Tretí projekt do súťaže prišiel znova z Čiech. Tentoraz ide o riadenie modelovej križovatky:

Kdybych vyhrál RPI Zero, tak bych ho použil jako server pro řízení světelné křižovatky pro moje syny na hraní. Zní to nudně, ale nemyslím že by to bylo až tak nudné. 

V současné době mám hotový jeden kompletní semafor (viz obrázek), který obsahuje ESP8266 a relé. Tento semafor se připojuje k wifi AP. ESP8266 komunikuje přes MQTT s Mosquitto brokerem na serveru. Vyměňují si JSON zprávy, které obsahují příkazy a zpětné hlášky semaforu. Pak mám webovou "aplikaci" v Angular.js která přes REST posílá co se má stát na backend, kde je pro jednoduchost Flask. Ten pak odesílá MQTT. Původně to bylo tak, že na serveru je ještě další klient MQTT který naslouchá zpětným hláškám a šíří je pro webové klienty jako události SocketIO aby se web dozvěděl o stavu semaforu. Ale to se ukázalo jako pomalé. Webový klient naslouchá zpětným hláškám přímo na MQTT pomocí Javascriptové implementace Paho. Samozřejmě by pak mohl ty příkazy i odesílat a ten Flask atd by tam byl zbytečný. Ale to byl vývoj.

Traffic lights Traffic lights Traffic lights

S RPI Zero bych mohl přesunout všechno z virtuálního serveru na RPI, ovládání přes internet by zůstalo, ale nebyl by potřeba ten virtuál (nebo jen pro tunel).
K RPI bych připojil tlačítka pro ruční řízení křižovatky, dále by RPI zajišťovalo automatické řízení křižovatky. V plánu jsou samozřejmě další světla - mám dvě další, sice jen hračky od firmy BIG, ale aspoň tak - opravdová světla je složitější sehnat.
Dále také světla pro chodce s tlačítky a taky bych tam chtěl mít rychlostní radar s displejem - pro ten bych použil taky RPI a ultrazvukové senzory.

Je to jen hračka, ale děti to potěší.

Ďalšie obrázky na tomto odkaze

 

Ak chcete pomôcť autorovi tohto projektu s jeho realizáciou, pridajte pod článok svoj krátky komentár, alebo otázku na autora. Čím viac komentujúcich pod článkom bude, tým má autor väčšiu šancu vyhrať Raspberry Pi Zero