Jan Anderle

Prvým príspevkom do sútaže o Raspberry Pi Zero je návrh projektu domácej automatizácie od Jána Anderleho. Tu je jeho opis:

Zdravím,

od chvíle co Pi Zero představili, mám na něho zálusk. Doma používám velké Raspberry Pi, ke kterému mám mimo jiné připojeny domácí i venkovní teploměry a relé. Na základě teploty řídím topení. Pomocí relé spínám plynový kotel. Celé je to řešeno v Pythonu s Flask webovým rozhraním pro ovládání a běží to nad SQLite databází. Dále mám připojena pohybová čidla k monitorování pohybu kolem domu a v geráži v nočních hodinách (posílá emailové notifikace). Čidlo je v podstatě tlačítko.

Tady je aktuální zapojení. Deska je mnou navržený a vyrobeny PCB jako hub na 1wire zařízení připojené přes RJ11 a svorkou pro pull up rezistor

Pi Zero bych chtěl dát do malé krabičky, připojit wifi modul, tlačítka a displey. Zobrazoval bych data z teploměrů, předpověď počasí z yr.no, stav topení a za pomoci tlačítek bych mohl zapínat/vypínat topení a měnit nastavení termostatu. Také by zobrazovala stav zabezpečení (alarm vyp/zap) a případně přes piezo bzučák upozornila na pohyb kolem domu. Byla by to taková hitech meteostanice.
Nemám ještě vybraný konkrétní display (mým favoritem je SSD1306). Displej dle schématu a pár tlačitek pro ovládání. K celému zero povede jen napájecí kabel a chtěl bych aby vypadalo jako běžná meteostanice. 
Celé je to spíše o softwarové stránce věci. Na velkém RPi poběží server, který bude poslouchat příkazy od Pi Zero a zároveň bude Pi Zero informovat o dění v domě(teploty, stav topení, zabezpečení...). 

Moc se těším na přehled dalších nápadů a návrhů na využití Pi zero, je to pozoruhodná hračka.

 

Ak chcete pomôcť autorovi tohto projektu s jeho realizáciou, pridajte pod článok svoj krátky komentár, alebo otázku na autora. Čím viac komentujúcich pod článkom bude, tým má autor väčšiu šancu vyhrať Raspberry Pi Zero